Pereiti prie turinio

Pagrindinis puslapis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Sveiki atvykę į Vikipediją

Laisvąją enciklopediją, kurią kurti gali kiekvienas.

Lietuviškojoje Vikipedijoje:
222 857 straipsniai

Apie Vikipediją
Vikipedija yra universali, daugiakalbė interneto enciklopedija, kaip bendruomeninis projektas, pagal viki technologiją ir pamatinius principus kuriama daugybės savanorių bei išlaikoma iš paaukotų lėšų.

Vikipedijos tikslas – pateikti laisvą, nešališką ir patikrinamą turinį, kurį be jokių apribojimų gimtąja kalba galėtų skaityti visi žmonės. Rašyti, pildyti, tobulinti straipsnius taip pat gali visi, jei laikomasi bendrų, visiems dalyviams galiojančių taisyklių ir susitarimų. Vikipedija nuolat kuriama, taisoma, tobulinama bei redaguojama, tad nėra jokių garantijų, kad enciklopedijoje pateikiama informacija yra teisinga. Nauji dalyviai yra kviečiami apsilankyti pagalbos puslapiuose ir bendruomenės portale.

Vikipedija vadinama „laisvąja enciklopedija“, nes visas jos turinys pateikiamas pagal GFDL ir CC-BY-SA licencijas, kurios leidžia enciklopedijos turinį naudoti, keisti ir platinti tiek nemokamai, tiek ir mokamai, jei laikomasi naudojimo sąlygų.
Rinktinė iliustracija
Savaitės straipsnis
1914 m. Bavarijos Karalystė kaip Vokietijos imperijos dalis

Bavarijos karalystė (vok. Königreich Bayern, bav. Kinereich Bayern, iki 1825 m. rašyta Baiern) – valstybė dabartinės Vokietijos teritorijoje, gyvavusi 1806–1918 m. Ji susiformavo panaikinus Bavarijos kurfiurstystę ir 1871 m., po Vokietijos suvienijimo, tapo viena iš Vokietijos imperijos federacinių valstybių. Dydžiu ir reikšme Bavarija nusileido tik Prūsijai.

Karalystė buvo įkurta, kai 1806 m. Bavarijos kurfiurstas Maksimilijonas IVVitelsbachų dinastijos pasiskelbė karaliumi Maksimilijonu I. Dinastija valdė iki monarchijos panaikinimo 1918 m. Dabartinės Bavarijos sienos susiformavo po 1814 m. Paryžiaus sutarties, kai Bavarija perleido Tirolį ir Forarlbergą Austrijai, tačiau įgijo žemių Reino krašte ir Frankonijoje.

1918 m., po Vokietijos revoliucijos, Bavarijos karalystė buvo panaikinta ir pakeista Bavarijos liaudies valstybe – pirmąja respublikine forma, kuri vėliau išsivystė į dabartinę Laisvąją Bavarijos valstybę.

1777 m., mirus bevaikiam paskutiniam Bavarijos Vitelsbachų šakos valdovui, kurfiurstystė atiteko kitai tos pačios dinastijos šakai – Pfalco Vitelsbachams. Valdovu tapo Pfalco kurfiurstas Karolis Teodoras, ir taip po ilgos pertraukos Bavarija vėl buvo sujungta su Pfalcu. Tačiau netrukus šios teritorijos pateko į revoliucinės Prancūzijos karinių veiksmų zoną: 1793 m. į Pfalcą įsiveržė revoliucinė armija, o 1795 m. prancūzų pajėgos pasiekė Miuncheną. Karolis Teodoras, nesugebėjęs organizuoti veiksmingos gynybos, pasitraukė, o valdžią perėmė regentų taryba.

Daugiau...

liepos 7 d. įvykiai
Lietuvoje

Pasaulyje

Savaitės iniciatyva
M. Flinderso portretas (apie 1806–1807 m.)

Matju Flindersas (angl. Matthew Flinders; 1774 m. kovo 16 d. Doningtone, Linkolnšyre – 1814 m. liepos 19 d. Londone) – anglų jūrininkas, keliautojas, kartografas, Australijos tyrėjas. Pirmasis, apiplaukęs visą Australijos žemyną.

Pasiūlė žemynui Australijos pavadinimą (iki tol vadintas Naująją Olandija). Tyrinėdamas Australijos krantus suteikė pavadinimus 348 Australijos vietovėms, daugiau kaip 320 pavadinimų išliko iki šių dienų.

Gimė gydytojo Matju Flinderso ir Suzanos Flinders (gimusi Vord; Susannah Ward) šeimoje. Mokėsi Doningtone ir Horblinge. Skaitydamas „Robinzoną Kruzą”, susidomėjo jūrų kelionėmis ir 1789 m. įstojo į Karališkąjį jūrų laivyną. 1791–1793 m. dalyvavo kapitono Viljamo Blajaus vadovaujamoje ekspedicijoje į Taitį, kurios metu aplankė Tenerifę, Žaliojo Kyšulio salas, Kapo koloniją, Van Dimeno Žemę, Taitį, Aitutakį, Tongą, Fidžį, Naujuosius Hebridus, Timorą, Šv. Elenos salą, Sent Vinsentą ir Jamaiką. 1794 m. laive „Bellerophon” dalyvavo jūros mūšyje su prancūzais.

1795 m. laivu „Reliance” išvyko į Naujojo Pietų Velso koloniją. Laive susipažino su gydytoju Džordžu Basu, su kuriuo vėliau kolonijoje atliko keletą rizikingų kelionių mažose atvirose valtyse – tyrinėjo Botanikos įlanką, Jurgio upę, nuplaukė pakrante į pietus iki Ilavoros ežero. 1798 m. gavo leitenanto laipsnį ir su škuna „Francis” aplankė Fiurno salas, 1798 m. spalį – 1799 m. sausį kartu su Dž. Basu vienstiebiu laivu „Norfolk” apiplaukė Van Dimeno Žemę, įrodė ją esant sala. Po to tyrinėjo dalį Kvynslando pakrančių.

Šios savaitės iniciatyva yra Keliautojai.
Naujienos
Kiti projektai
Vikižodynas
Laisvasis žodynas
Vikicitatos
Aforizmai, sentencijos
Vikinaujienos
Naujausios žinios, aktualijos
Vikiteka (Wikimedia Commons)
Mediateka
Vikišaltiniai
Įvairūs tekstai
Vikiknygos
Vadovėliai, knygos
Vikirūšys (wikispecies)
Rūšių katalogas
Metaviki
Vikimedijos projektų koordinavimas
Vikiduomenys
Žinių bazė
Vikiversitetas
Mokomoji medžiaga
Vikikelionės
Kelionių vadovas
MediaWiki
Viki programinė įranga